de --> زیبایی،لاغری،تناسب اندام - ترکهای پوستی سفید رنگ که بعد از زایمان، چاقی ولاغری ایجاد می شود چیست؟چگونه درمان کنیم؟(استریا)
 ترکهای پوستی سفید رنگ که بعد از زایمان، چاقی ولاغری ایجاد می شود چیست؟چگونه درمان کنیم؟(استریا)

ایجاد خطوط تقریبا” فرو رفـته پوستی که بیشـتر در نواحی تحـت کشــش بوجـود می آیـد. این عـارضه بسیار شـایع میباشد و بیشـتر در زنان در سنین جـوانـی و در حاملگی دیده میشود. بآ شـروع بلوغ جنسـی در بدن تحت تاثیر افزایش هورمونهای جنسی تغـییراتی بوجـود می آید.

این تغـییرات در پسرها شـامل:

رشـد مـو در صـورت، زیر بغـل و ناحیه عانه و بم شدن صدا و نیز بزرگ شدن آلت تناسلی میباشد.

و در دخـترها شـامل: بزرگ شدن ســینه ها و شـروع عـادت ماهـیانه و هـمچنین بزرگ شـدن باسـن میباشـد.

عـلاوه بر این تغــییرات، تغــییرات دیگـری نیـز بـوقـوع مـیپـوند کـه از این گـروه میـتوان به ایجـاد خطـوط پوستی اشاره کرد. با شروع بلــوغ جــثه افراد بطـور سریع رشد میکند و این رشد در دخترها بارزتر میباشـد چـون رشــد سـریـع میباشـد پوسـت توانائـی وفـق دادن خـود با این تغییر جــثـه نمیباشـد و در نتـیجه، بعلت شکسـتگی در فیبرهای الاسـتین که مسـئول کشـش پوسـت میباشند،  پوست در نواحـی تحت کشش دچار خطوطهایی میشود و معمولا” به رنگ نقره ای در می آید.

 
این خطوط در پسـرها بیشتر در نواحی ران و بالای باسن و در دخـترها در نواحـی ران باسـن و سینه ها میباشد. البته در جاههای دیگری نیز میتواند دیده شود از جمله بازوها.
در ابتدا این خطـوط برجسـته و تحـریک پذیر میباشند و به مرور زمان صـاف شده و رنگ آن از قرمز به ارغوانی و در نهایت سفید یا نقره ای میشوند.
چه افرادی شانس بیشتری در ایجاد خطوط پوستی دارند؟
افراد با استعداد چاقی.
افراد با رشد جسمی سریع بویژه در بلوغ.
افراد با بیماری غدد درون ریز مانند: سندرم کوشینگ ( پر کاری غده فوق کلیوی ).
افرادی که به دلایلی از داروهای خوراکی یا تزریقی و یا کرمهای کورتون بمدت طولانی مصرف میکنند.
و در نهایت خانمهای حامله که بیشتر این خطـوط در روی شکم، رانها، باسن و سینه ها دیده میشود.
بعد از بــلوغ و پایان حاملگی ممکن است این خطوط کم واضح تر شوند ولی از بین نمی روند و تا آخر عمرباقی میمانند.
برای پیشگـیری از این عـارضه میتوان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعت آن با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست .البته در مواردی میـتوان از ویتـامـین ای  و کرمهای موضـعی آمـونیـوم لاکـتات با در صـد های متـفاوت و تره تینوئن برای پیشـگیری اسـتفاده کرد که باید تحـت نظـر پزشـک تجـویز شود و نیاز به پیگـیری و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد.

پوست داراي فيبرهائي الاستين  وكلاژن است . وقتي اين فيبرها به عللي دچار عدم عملکرد شوند این نوارهای قرمزرنگ يا استریا ايجاد ميشوند.

علل ايجاد

در حقيقت هرچيزي ست كه سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها (سلول های پایه ای پوست که تولید الاستین و کلاژن می کنند) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و تولید الاستین ميشود

اين خطوط ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند .

کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک است های پوستی است ولی عامل اصلی به شمار نمی آید. عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند.

کمبود اسيدهاي آمينه ضروري در رژيمهاي شديد غذائي کمبود بعضي از املاح مثل مس يز موثراست. تغییرات هورمونی مانند بلوغ ، حاملگی، کاهش وزن مصرف برخی داروها وهمچنین برخی بیماریهای خاص هورموني باعث ايجاد اينها ميشود.

وکم کم این نوارهای قرمزحالت سفید به خود گرفته وازوضوح آنها کاسته می شود

پيشگيري

. بهترين روش براي پيشگيري از اين موضوع کنترل اضافه وزن و چاق شدن ميباشد. يعني اگر بمرور زمان افزايش وزن پيدا کنيد ديگر اين ترکها ايجاد نميشود.

سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. بین ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵ سالگی است بسیار کمتراست . وراثت و رنگ پوست نقشی در ایجاد ترک های پوستی ندارند و هیچ کدام معیاری صد در صد در تعیین نوع پوست از نظر بروز یا عدم بروز ترک های پوستی نمی باشد.چرب كردن پوست با روغنهاي طبيعي در پيشگيري موثراست.

که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خود آنها وجود ندارد، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولی طول و پهنای آنها تغییر نمی کند.

استریا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در بعضی افراد این خطوط ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعداْ به میزان کمتری بر روی سینه ها نیز نمایان میشود. در نواحی دیگر از جمله ران ها و بازوها با در صد کمتری این خطوط دیده می شود. علت بوجود آمدن این خطوط پوستی را به تغییرات جثه و فشار آن روی پوست و کش آمدن پوست و در نتیجه پاره شدن بافت الاستین که مسئول کشش و نگهدارنده پوست است، نسبت می دهند. رنگ این خطوط در ابتدا قرمز تا صورتی و یا ارغوانی است و گاهی همراه با خارش می باشد. بعد این خطوط تا حدی جمع میشوند ولی بطور کامل از بین نمی روند و معمولاْ به رنگ پوست در می آیند و کمی فرو رفته و چروکیده دیده میشوند. استریا معمولاْ یک مشکل ظاهری است. ولی در مواردی که این خطوط وسیع باشند امکان زخمی شدن و عفونی شدن وجود دارد که باید مراقبت های خاصی انجام گیرد. در پسر ها و دختران در سنین بلوغ که در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد سطحی پوست است و در نواحی باسن، ران ها، کمر و سینه بوجود می آید.

خطوط صورتی یا بنفش بر روی پوست هستند كه بیشتر از همه روی شكم، باسن، پستانها و رانها ایجاد میگردندو گاهی اوقات به دلیل جهش رشدی دوران بلوغ ایجاد میشوند. در زنان شایعتر است.
نشانه های كشش كه استریا هم نامیده میشوند، زمانی به وجود میآیند كه رشته های پروتئین كلاژن پوست به دلیل كشیده شدن سریع پوست یا تغییرات هورمونی كه رشته ها را تخریب میكنند، شكسته شوند. این نشانه ها در ۳ نفر از هر ۵ خانم حامله ایجاد گشته و در بین دختران نوجوان كه دچار جهش رشدی میشوند، شایع است. در افراد چاق هم ممكن است این نشانه ها به وجود آیند، به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. این نشانه ها همچنین در افراد مبتلا به سندرم كوشینگ و در مصرف كنندگان كورتیكواستروئیدهای خوراكی یا كورتیكواستروئیدهای موضعی ایجاد میشوند. استریا در ابتدا به صورت خطوط برجسته صورتی یا بنفش بر روی شكم، رانها، پستانها یا باسن ظاهر میشوند. طول آنها متغیر بوده و ممكن است عرضشان بین ۶ تا ۱۲ میلی متر باشد. طی چند ماه، معمولاً رنگ پریده و مسطح میشوند و نهایتاً به زحمت رؤیت میگردند. هیچ روش پیشگیری یا درمان موثری وجود ندارد.
با استفاده از بعضی محصولات از جمله ضدترک موستلا(فرانسوی) تا حدی میتوان شدت ان در موقع ایجاد کاهش داد ویا بعد از ایجاد در حاملگی ها ودر رژیم های غذایی تا حدی علایم ایجاد شده را کمتر و خفیف تر نمود.

درمان زیر نیز تا حدی موثر است :

شبهاtretinoin cream 0.5%

صبح ها nacl 3gr
d.w 10cc
eucerin 97 gr
|+| نوشته شده توسط صبا پزشکیان در شنبه نهم مرداد ۱۳۸۹  |
 
 
بالا